logo_1
line02

HomexIxO násxIxReferencexIxNapište námxIxKatalog a ceníkyxIxKontaktyxIxVolná místaxIxMapa stránek

 

Veřejné osvětlení

Interiérové osvětlení

Slavnostní osvětlení

Vánoční osvětlení

Projekce staveb a sítí

Betonový mobiliář

Lavičky

Odpadkové koše

Vitrínky

Kolostavy

Dopravní značení

Orientační systémy

Heraldika

Smaltované cedule

Vlajky

Ampliony

Malá revoluce ve veřejném osvětlení aneb konec plastových svítidel v Čechách

Letošním rokem končí trapné období, kdy domácí i světoví výrobci osvětlovací techniky mohli podstrkovat českému zákazníkovi plastové „makety“ svítidel diskutabilní kvality a vydávat je za plnohodnotné výrobky.
Díky iniciativě Greenlighting (iniciativa pro vyvážené a ekologické osvětlování měst a obcí) se v tomto roce na trhu konečně objevilo plnohodnotné svítidlo, které může cenově konkurovat nejlevnějším plastovým „modelům“.
Prestižního úkolu, vytvořit pro východoevropského zákazníka svítidlo standardní evropské kvality (tedy úplně normální evropské svítidlo) za cenu srovnatelnou s nejlevnějšími plastovými „modely“, se pod záštitou Greenlightingu s úspěchem zhostil jeden z nejstarších a největších evropských výrobců svítidel pro veřejné osvětlení. Výsledek – svítidlo
VITAL – má tedy stejný původ jako statisíce svítidel provozovaných po celé Evropě a co je pro zákazníka nejdůležitější: především stejné garance.

V čem vlastně spočívá zmiňovaná evropská standardní kvalita? Především v základním materiálu tělesa svítidla. Pro českého zákazníka to možná bude překvapením ale používání umělých hmot pro výrobu svítidel veřejného osvětlení přestalo být v Evropě normální již před mnoha lety. Namísto plastů jsou tělesa svítidel zpravidla tlakově lita z hliníku.

Vital_CZ102
Vital_CZ_detail02

svítidlo Vital

Jedním z důvodů je ekologické hledisko: plasty nelze vůbec nebo jen velmi problematicky recyklovat; navíc recyklovaný plast již zpravidla není skutečně plnohodnotným materiálem. Oproti tomu hliník je vždy plně recyklovatelný.
Druhá skupina důvodů vychází z fyzikálních vlastností hliníku jako kovu. Díky jeho absolutní tvarové stálosti (hliník se na rozdíl od umělých hmot nekroutí ani nepodléhá fotodegradaci) je po celou dobu životnosti svítidla zajištěn vysoký stupeň krytí (těsnosti) a díky dobrému odvodu tepla jsou zajištěny optimální podmínky pro provoz předřadných přístrojů a výbojky – důsledkem pak je dlouhá životnost těchto komponentů.

Moderní technologie lisování světlometů (kovové světlomety jsou lisovány do formy vodním sloupcem a odrazná vrstva tedy v procesu výroby vůbec nepřijde do styku s mechanickým nástrojem) a zajištěný vysoký stupeň krytí umožňuje zaručit po dobu 15 let stejné fotometrické vlastnosti jako v okamžiku nasazení svítidla do provozu. Něco podobného je možno u svítidel z umělých hmot slíbit, ale vážným problémem již může být takový slib dodržet.  Životnost standardního evropského svítidla je téměř neomezená, náklady na údržbu prakticky nulové.

Vital_CZ_sloup02

detail připevnění na sloup

Vital_CZ_vyloznik

detail připevnění na výložník

Kvalitní výrobek se objevuje na trhu v době, kdy nepříznivá globální ekonomická situace nenechává prostor pro nezodpovědný přístup ani v takové oblasti, jako je nákup svítidel veřejného osvětlení.
Důvod poškozovat své obce nákupem podřadných svítidel z důvodu nižší kusové ceny naštěstí pominul i když doslova v hodině dvanácté. Nyní již má i obec s nejnižšími příjmy možnost začít budovat veřejné osvětlení na stejné technické úrovni, jako všechny ostatní sídelní celky na západ od našich hranic.

Copyright © 2007 ELECTROSUN, s.r.o. všechna práva vyhrazena